Słowo alergia jest połączeniem dwóch greckich wyrazów – allos – inny, odmienny i ergos – reakcja. ALERGIA (także: uczulenie, nadwrażliwość) to nieprawidłowa reakcja organizmu na pozornie niegroźny czynnik. Istotą alergii jest nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na występujące w środowisku substancje - alergeny, które uosób zdrowych nie wywołują żadnych oznak uczulenia. Alergeny to zazwyczaj białka wchodzące w skład komórek roślin lub zwierząt albo fragmenty substancji, takich jak niektóre leki czy lateks.
Najczęściej występujące alergeny to:
Alergie w większości przypadków nie zagrażają bezpośrednio życiu człowieka, to przez swoje uciążliwe objawy zmniejszają jakość życia. Prawie każdy człowiek w ciągu swojego życia przechodzi co najmniej jedną reakcję alergiczną. Skala występowania chorób alergicznych zwiększa się z każdym. Obecnie na różne choroby alergiczne cierpi 50% Polaków, z czego najwięcej z powodu roztoczy kurzu domowego. Niepokojącym problemem jest także rosnąca liczba chorych na astmę, dotyczy ponad 4 mln osób w naszym kraju. Z roku na rok zwiększa się także liczba substancji wywołujących alergię – obecnie liczba stwierdzonych naukowo alergenów sięga kilkudziesięciu tysięcy.
Przyczyny rozwoju alergii nie są do końca jasne. Wskazuje się na kilka przyczyn mających poważny wpływ powstanie i rozwój chorób alergicznych:
– istnieją dowody wskazujące na wpływ genów na powstanie alergii – szacuje się, że 40% - 80% chorych odziedziczyło skłonności alergiczne po swoich przodkach. Istnieje również podejrzenie, że wszyscy mamy genetyczną skłonność do alergii, jednak nie u każdego kończy się to objawami choroby.
– wzrost higieny oraz nowe wzorce postępowania w codziennym życiu wyeliminowały całkowicie lub znacząco czynniki, z którymi nasi przodkowie stykali się permanentnie. W sytuacji zetknięcia się z nimi organizm reaguje na ich obecność w sposób nieprawidłowy w postaci reakcji alergicznej. Potwierdzeniem tej tezy jest liczba i charakter niektórych alergii w krajach rozwiniętych, które prawie w ogóle nie mają swojego odpowiednika w krajach uboższych.
– ze zmianą stylu życia związane są zmiany środowiska. Obecnie coraz częściej towarzyszą nam tworzywa sztuczne, pokarmy otrzymywane z wykorzystaniem czynników chemicznych, czy dym papierosowy. Miasta są także pełne spalin i pyłów, na które organizm ludzki w zależności od stężenia różnie reaguje. Dodatkowo zmiany klimatyczne wywołują zmiany w pyleniu roślin, co skutkuje bardziej uciążliwymi objawami u osób uczulonych na pyłki.
Trudno jest wskazać jedną konkretną przyczynę choroby – alergia jest chorobą bardzo różnorodną, mającą wiele objawów o różnej skali nasilenia. Ważnym elementem jest duża ilości czynników wywołujących alergię, które przy zwiększającej się populacji chorych i wielości efektów jakie mogą wywołać, czynią wskazanie jednej głównej przyczyny wręcz niemożliwym.
Różne rodzaje alergii powoduje różne objawy. Reakcja alergiczna dotyka zazwyczaj określonego narządu lub zespołu tkanek czy komórek. Alergie objawia się najczęściej w takich miejscach jak:
Uczulenie na jad takich owadów jak pszczoły, osy czy szerszenie to bardzo rzadkie są reakcje ogólnoustrojowe związane z alergią. Objawy mają zazwyczaj charakter anafilaksji i skutkują tak poważnymi dolegliwościami jak niewydolność oddechowa czy zapaść układu krążenia. Brak odpowiedniej pomocy w takim stanie może doprowadzić nawet do zgonu.
Najczęściej występujące rodzaje alergii to:
Nazwa produktu leczniczego Cetip (Cetirizini dihydrochloridum), 10 mg, tabletki powlekane Skład jakościowy i ilościowy Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg cetyryzyny dichlorowodorku. Postać farmaceutyczna Tabletki powlekane. Białe lub prawie białe tabletki powlekane o kształcie kapsułek z linią podziału na jednej stronie i wytłoczonym znakiem „10” na drugiej. Tabletkę można podzielić na równe dawki. Wskazania do stosowania Pacjenci dorośli oraz dzieci i młodzież w wieku od 6 lat: cetyryzyna jest wskazana do stosowania w celu łagodzenia objawów dotyczących nosa i oczu, występujących w przebiegu sezonowego i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa. Cetyryzyna jest wskazana do stosowania w celu łagodzenia objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Przeciwwskazania Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, na hydroksyzynę lub na którąkolwiek pochodną piperazyny. Ciężkie zaburzenia czynności nerek z klirensem kreatyniny poniżej 10 ml/min. Pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni przyjmować cetyryzyny w postaci tabletek powlekanych. Podmiot odpowiedzialny Vitama S.A., ul. Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa
Źródła:
1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Cetip
2. Chudek J., Zastosowanie, skuteczność i tolerancja preparatów cetyryzyny w codziennej praktyce klinicznej, Probl Med Rodz 2009;1(26):70–74.
3. Samoliński B., Raciborski F., Lipiec A., Tomaszewska A., Krzych-Fałta E., Samel-Kowalik P., Walkiewicz A., Lusawa A., Borowicz J., Komorowski J., Samolińska-Zawisza U., Sybilski A. J., Piekarska B., NowickaA., Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP), ALERGOLOGIA POLSKA - Polish Journal of Alergology 1 (2014) 10– 18
4. http://alergen.info.pl
5. https://www2.pta.med.pl/dla-alergikow
6. https://www2.pta.med.pl/dla-alergikow/alergia/kalendarz-pylenia/